• DOLAR
  $1.479,0000
 • EURO
  $0,4599
 • ALTIN
  $47.002,4000
 • BIST
  $172,0000
38 Yıldır Çin’de yaşayan Sandıklılı Noyan Rona Koronavirüsü anlattı

38 Yıldır Çin’de yaşayan Sandıklılı Noyan Rona Koronavirüsü anlattı

38 Yıldır Çin’de yaşayan Sandıklılı Noyan Rona Koronavirüsü anlattı
Noyan Rona, 38 yıldır Çin’de yaşıyor. Koronavirüsün çıkış yeri olan Wuhan’da Çin tarihi üzerine eğitim yapmış. Rona, özel bir bankanın Şanghay’daki baş temsilcisi olarak çalışıyor. Rona, Çin’deki yaşamı, koronavirüsü 3 yıl yaşadığı Wuhan’ı ve Çin’de devam eden hayatını SÖZCÜ HaftaSonu’na anlattı:
1956 yılında Afyon Sandıklı’da doğdum. Liseden sonra DTCF Sinoloji bölümünde okudum. 1980’li yıllarda Çin ile aramızda Kültürel Değişim Programı başladı ve master burs imkanı sağlandı. Ben de sınava girdim. 1978’de DTCF Sinoloji bölümüne başladığımda 17 öğrenci vardı ve 4 yıl sonra sadece ben dahil 3 kişi mezun oldu. 1983 yılında sınavı kazanan tek öğrenci olarak Çin’e geldim. Wuhan Üniversitesi’nde eğitim gördüm. Çin tarihi konusunda otorite sayılan bir profesör tez danışmanım oldu, ilk 2 yıl dersleri takip ettim, 3. yıl 110 sayfalık Çince tezimi tamamladım. Wuhan Üniversitesi’nin bir yabancıya verdiği ilk master diplomasını aldım.
ÖNCE DIŞİŞLERİ SONRA FİNANS
Master eğitimi sonrası Dışişleri Bakanlığı sınavını kazanıp, Çin Bölge uzmanı oldum. Ardından Pekin Büyükelçiliği’ne Ataşe olarak atandım. 1996’da Şanghay Başkonsolosluğu’nun açılış çalışmalarını yürüttüm ve 3 yıl da burada konsolos olarak çalıştım. 1988-2012 döneminde ülkemizden Çin’e ve Çin’den Türkiye’ye yapılan en üst düzey ziyaretlerde, Türk tarafının tercümanlığını yaptım. Şanghay Konsolosu olarak görev yaparken, özel bir banka Çin’de temsilcilik açtı. Banka yönetiminin teklifi üzerine, 14 yıl emek verdiğim devlet görevinden istifa ederek, bankanın Şanghay’da baş temsilcisi oldum.
Noyan Rona, 38 yıldır Çin’de yaşıyor. Rona, Çinceyi bir Çinli kadar iyi konuşuyor.
Kaynak;Emin ÖZGÖNÜL(Sözcü)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM