Aman dikkat! Greyfurt'un faydaları olduğu gibi zararları da var!

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte market ve pazar tezgahlarını süsleyen greyfurtlar, sağlığımız söz konusu olduğunda saymakla bitmeyen faydalara sahip. Ancak bazı durumlarda zararı da var. İşte greyfurt yemeden önce mutlaka bilmeniz gerekenler...

Aman dikkat! Greyfurt'un faydaları olduğu gibi zararları da var!

Greyfurt, hem lezzetli hem de sağlıklı olan tropikal bir narenciye meyvesidir. Taze greyfurt sadece güzel görünmekten daha fazlasıdır. Birçok narenciye gibi, zengin bir besin kaynağıdır. Kahvaltıda yarım greyfurt yemek veya taze greyfurt suyu içmek, güne başlamanın veya yoğun bir günün ortasında yeniden enerji toplamanın harika bir yoludur.

Bağışıklık fonksiyonunu artırabilir

Greyfurt alımı size günlük C vitamini ihtiyacınızın çoğunu sağlar. C vitamini, bağışıklık sistemini desteklemede önemli rol oynayan güçlü bir antioksidandır. C vitamini eksikliği, zayıf bağışıklığa ve zararlı bakteri ve virüslerden daha yüksek enfeksiyon riskine yol açabilir. Bu nedenle, sabahları sadece greyfurt suyu içerseniz, nezlenin burnunu çekmenize bile yardımcı olabilir!

Kilo kaybına yardımcı olabilir

Kilo yönetimindeki en önemli faktörlerden biri kaloriyi sınırlamaktır. Orta boy bir greyfurt sadece yaklaşık 65 kalori içerir, bir ton besin içerir ve lezzetlidir.

Serbest radikallerle savaşır

Greyfurt, tümü hücre hasarına karşı koruduğu gösterilen önemli antioksidanlar olan C vitamini, lutein, zeaksantin ve likopen içerir. Serbest radikallerin (zarar veren moleküller) oluşumuyla mücadele ederek ve esasen kanser riskinizi azaltarak çalışırlar.

Böbrek sağlığını destekleyebilir

Greyfurt yemek veya greyfurt suyu içmek böbrekleriniz için iyi olabilir. Bunun nedeni, greyfurtların böbrek taşı oluşumunu, özellikle kalsiyum oksalat böbrek taşlarını azaltabilen sitrik asit içermesidir.

Vücudunu nemlendirir

Greyfurtun sağlığa faydalarından biri de %90'a yakın su içeriğine sahip, su açısından zengin bir meyve olmasıdır. Yarım bardak greyfurt yarım bardak su içerir, bu nedenle greyfurt yemek yalnızca günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tokluğu teşvik ederek iştah kontrolüne de yardımcı olur. Ayrıca, nemli kaldığınızda cilt sağlığı için iyidir.

Kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olabilir

Greyfurt düşük glisemik indeksli bir besindir, yani kan şekeri seviyelerinizde vahşi dalgalanmalara neden olmaz. Aslında araştırmalar, düzenli olarak greyfurt yiyen kişilerin tip 2 diyabet riskinin daha düşük olduğunu bulmuştur.

Kalp sağlığını destekleyebilir

Bilimsel referanslar, greyfurtun hem toplam kolesterol hem de LDL kolesterol seviyeleri (kötü kolesterol) dahil olmak üzere kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Greyfurtun zararlı olduğu durumlar! Aman dikkat!

Yeni yapılan araştırmalar greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığı ve o nedenle ölümle sonuçlanabilecek zararlı yan etkiler ortaya çıkardığını gösterdi. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri önerilmektedir.

Ayrıca greyfurt potasyum bakımından çok zengin bir meyvedir. Bu yüzden böbrek yetmezliği ya da böbreklerde işlev kaybı gibi sorunu olan kimselerin greyfurt tüketimi tavsiye edilmemektedir. Böbrekler iyi çalışmadığında çok fazla potasyum yüklemesi olursa bunun böbrekler tarafından atılması mümkün olmadığından böbreklerde ciddi problemlerin oluşması kaçınılmazdır.

Narenciye meyvelerinin pek çoğunda bulunan sitrik asit, doğrudan diş minesinde erozyona neden olmaktadır. Mideyle ilgili reflü hastalığı olan kişilerin de greyfurt tüketirken dikkatli olması gerekir. Özellikle greyfurt içerisinde bulunan yüksek asidik faktörler mide ekşimesinde artış yaşatabilir.

haberglobal

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Antalya Yeşilçam Medya 20.Ödül Gecesini Düzenliyor.
Antalya

Antalya Yeşilçam Medya 20.Ödül Gecesini Düzenliyor.

Antalya Yeşilçam Medya 20. Altın İş İnsanları Ödül gecesini gerçekleştirecek

Dünya Turuna Çıkan Japon aileden örnek davranış
Konyaaltı

Dünya Turuna Çıkan Japon aileden örnek davranış

karavanla çıktıkları geziyi yarıda bırakıp Türkiye’ye gelen Japon aile, belli aralıklarla yardım toplama merkezine yaklaşık 500 bin TL’lik yardımda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Alanya ve  12 üniversiteye rektör ataması
Alanya

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Alanya ve 12 üniversiteye rektör ataması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre, Alanya Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mesut Güner

Kaş’ta Likya Yolu üzerinde bulunan kaçak yapılar yıkılıyor
Kaş

Kaş’ta Likya Yolu üzerinde bulunan kaçak yapılar yıkılıyor

Antalya’nın Kaş ilçesinde kaçak yapılarla mücadele devam ediyor. Likya Yolu üzerinde bulunan kaçak yapıların yıkım işlemine başlandı. Yasal işlemlerin ardından yıkım kararı çıkan kaçak ve izinsiz yapılar, Kaş Belediyesi ekipleri tarafından yıkılıyor.

Ata Tohumu ile Yeni Ekim Alanları
Elmalı

Ata Tohumu ile Yeni Ekim Alanları

Ziraat Mühendisi Hatice Parlak, “Ata tohumu olarak bölgeye özgü 7 çeşit tohum ayarlandı. Bin dekar alanda ata tohumu hibesi yaptık. Aynı zamanda gübre desteğimizde olacak. Elmalı, Korkuteli, Serik, Manavgat, Kumluca, Döşemealtı, Konyaaltı, İbradı yaylalarında ekimler yapıldı.

Antalya'da 154 bin 86 depremzede misafir ediliyor
Antalya

Antalya'da 154 bin 86 depremzede misafir ediliyor

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, "Antalya’mızda misafir ettiğimiz 154 bin 86 kişiyi rahat ettirmek, onların yaşadığı travmayı daha hızlı atlatabilmeleri hep birlikte çalışıyoruz." dedi.