• DOLAR
  $1.319,3500
 • EURO
  $0,2989
 • ALTIN
  $35.005,0000
 • BIST
  $144,7800
Reklamı Geç
Asya’da Kadim Şehir, Tataristan’ın Başkenti Kazan

Asya’da Kadim Şehir, Tataristan’ın Başkenti Kazan

Değerli dostlar,
Atayurdumuz da sayılan ve halen Rus Özerk Devletlerinden olan kardeş Tataristan Devletinin başkenti Kazan’ı tanıyalım.

Asya’da kadim şehir, Tataristan’ın başkenti Kazan

Tataristan’ın başkenti Kazan’ın yıldızı, Türk İslam sanatının nadide örnekleri arasında yer alan tarihi eserleri, insana huzur veren tabiatı ve stressiz yaşam olanağı sunan kent hayatıyla her geçen gün parlıyor.
Kazan, son yıllarda düzenlenen çok sayıda ulusal ve uluslararası organizasyona ev sahipliği yaparak gelişme yolunda önemli mesafeler kaydediyor.

2019 Mayıs ayında Rusya ve İslam ülkelerinin ekonomik işbirliğini geliştirme yollarını aradığı, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin ve İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Zamir Ikbal, Rusya’dan da üst düzey yöneticilerin yanı sıra önemli iş adamlarının katıldığı “KazanSummit 2018” zirvesine ev sahipliği yapan Kazan’da, Dünya Kupası maçları oynandı.

Bu tür organizasyonlar ve turist kafilelerinin kente gelişiyle Kazan’ın önemli gelişme kaydettiği vurgulanıyor.

Tataristan’ın başkenti Kazan
Zengin doğal kaynaklara sahip

Rusya Federasyonunu oluşturan 21 cumhuriyetten biri olan Tataristan, yaklaşık 68 bin kilometrekare yüz ölçüme sahip. Federe birimler arasında 8. sırada yer alan özerk cumhuriyette, 3 milyon 786 bin 358 kişi yaşıyor. Nüfusun yüzde 53’ten fazlasını Tatarlar, yüzde 39,7’sini Ruslar, yüzde 3,1’ni Çuvaşlar, yüzde 4’ünü ise diğer milletler oluşturuyor.

Orta İdil’in (Volga) kuzeyi ile Kama ve İdil nehirlerinin birleştiği yerde kurulu Tataristan Cumhuriyeti, Çuvaşistan, Mari, Udmurt, Başkurtistan özerk yönetimleri, Ulyanovsk (Simbir), Kirov, Orenburg ve Samara (Kuybişev) arasında yer alıyor.

Yılda 32 milyon ton petrol üreten Tataristan, zengin doğal kaynaklara sahip.

Rusların Volga adını verdiği İdil Nehrinin havzasında bin yılı aşkın süredir yaşayan Tatarlar, bir zamanlar Orta Asya’nın hakimiydiler.

Müslüman Türk halklarının en eskilerinden olan Tatarların İslamiyeti 922 yılında kabul ettikleri belirtiliyor.

Kazan Tatarlarının, İdil-Kama Bulgarlarıyla 13. yüzyılda Orta Asya’dan bu bölgeye gelen Kıpçak Türklerinin torunları olduğu ifade ediliyor.

Zamanla bazı imtiyazlarını bir biçimde kaybetse de Tataristan, Rusya Federasyonu içerinde ayrıcalıklı konumda bulunuyor.

Tataristan’ın başkenti Kazan
Trafik derdi yok

Kazan şehri, gökyüzüne bakıp hayallere dalınacak bir kent… Çevresindeki nehir ve akarsularıyla, yeşili ve tarihi eserleriyle doyumsuz görüntüler sunuyor. Dümdüz yolları, gün ışırken spora başlanan parkları ve baş döndüren güzellikleriyle insanı büyülüyor.

Kazan yürüyerek gezmek için ideal bir kent. Trafik derdi bulunmayan şehir merkezinde en uzak noktalara yarım saatte ulaşmak mümkün. Stressiz ve telaşsız yürüyüş yapılabiliyor sokaklarında… Sabah saatlerinden itibaren parkları spor yapanlar, bisikletçiler ve köpeklerini gezdirenlerle doluyor. Geceleri ise büyük parklarda sularla dans şöleni gerçekleştiriliyor.

Tataristan’ın başkenti Kazan
Ünlü Baumana Caddesi

Başkentin ünlü Baumana Caddesi, Kazan’ın kalbi olarak tanımlayabilecek bir nokta… Cadde boyunca kafeler, restoranlar ve çeşitli ürünlerin satıldığı dükkanlar bulunuyor.

Sokak çalgıcıları, sanatçılar ve göstericiler caddeyi baştan sona festival alanına çeviriyor. Cıvıl cıvıl çok sayıda insanı, kalabalığı, her köşe başında kendine özgü yorumuyla, sesiyle ve enstrümanıyla sanatını icra eden sokak sanatçılarını İstiklal Caddesi’nde görüldüğü gibi burada da cadde boyunca adım başı müzisyenlere rastlanıyor.
Asya’da kadim şehir, Tataristan’ın başkenti Kazan

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM