Başkan Karaca, imza kampanyasını gönderdi

Antalya Birlik Haber-Sen Şube Başkanı Mithat Karaca, PTT’de görev yapan İHS’li ve TRT’de görev yapan ÖHT’li personellerin kadroya alınması için başlattıkları imza kampanyasını Bakanlığına gönderdi.

Başkan Karaca, imza kampanyasını gönderdi

Antalya Birlik Haber-Sen Şube Başkanı Mithat Karaca PTT’de görev yapan İHS’li ve TRT’de görev yapan ÖHT’li personellerin kadroya alınması için başlattıkları imza kampanyasını PTT Kargo ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderdi.

Antalya Yeşilırmak PTT Müdürlüğünün önünde basın açıklaması gerçekleştiren Birlik Haber-Sen Başkanı Mithat Karaca, kamuda sözleşmeli olarak çalışmakta olan personellerin kadroya alınması için Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen olarak uzun süredir mücadele verdiklerini açıkladı. Basın açıklamasını gerçekleştiren Başkan Karaca, ‘’ gerek PTT'de ki İdari Hizmet Sözleşmeli gerek ise TRT' deki Özel Hukuk hükümlerine Tabii Sözleşmeli personellerin başta kendileri, eşleri, anneleri, babaları, akrabaları, komşuları ve vatandaşlarımızın imzaladığı 100 bini aşkın imzada da talep ettikleri üzere kadro beklentilerini içeren imzaları bugün buradan hep birlikte kargoya veriyoruz’’ diye konuştu.

PTT’de ve TRT’de sözleşmeli olarak çalışan personellerin kadroya alınması için Antalya Yeşilırmak PTT Müdürlüğünün önünde buluşan Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen Sendikaları ve üyeleri gerçekleştirdikleri basın açıklamasının ardından imza belgesini PTT Kargo ile Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderdiler.

Basın açıklamasında konuşan Birlik Haber-Sen Antalya Şube Başkanı Mithat Karaca, ‘’basın Yayın ve İletişim Hizmet Kolunun kıymetli çalışanları ve sendikamızın sevgili üyeleri PTT' de görev yapan İHS'li ve TRT' de görev yapan ÖHT'li personellerin kadroya alınması için başlattığımız imza kampanyası sonucunda ülkemizin her bir köşesinden topladığımız 100 bini aşkın, ilimizde de 2 bin 700 imzayı, bu gün kadro bekleyen arkadaşlarımızla birlikte Türkiye Genelinde eş zamanlı olarak, ilimizde de Yeşilırmak PTT Müdürlüğü iş yerimizden PTT Kargo ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderiyoruz. Bu amaçla da burada toplanmış bulunuyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Kamuda sözleşmeli olarak çalışmakta olan personellerin kadroya alınması hususunda uzun zamandır mücadele ettiklerini söyleyen Başkan Karaca, ‘’Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen 01.01.2022 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 6. Dönem Toplu sözleşmenin 52. Maddesinde "Kamu kurum ve kuruluşlarının görüşü alınarak, sözleşmeli personel mevzuatında düzenleme yapılması suretiyle sözleşmeli personelin statülerinin yeniden belirlenmesine ilişkin çalışma, yetkili konfederasyonun katkı ve katılımıyla 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktır." Hükmünün eklenmesi sağlanmıştır. Bu bağlamda 2022 yılı içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen heyetleri arasında birçok toplantı yapılarak çalışanın talep ve beklentileri dile getirilmiş çalışmanın tüm sözleşmelileri kapsaması gerektiği her fırsatta ifade edilmiştir’’ açıklamalarında bulundu.

PTT’de 12 bin TRT’de ise 4 bin çalışanın sözleşmeli personel olduğunu söyleyen Başkan Karaca, personellerin KPSS sınavına girdiğini ve başarılı olduklarını bu bağlamda da kamu personeli gibi memur sendikalarına üye olabildiklerini ve toplu sözleşmelerde yer alabildiklerini aktardı. Başkan Karaca, ‘’hizmet kolumuzda yer alan Posta ve Telgraf Teşkilatında, yaklaşık 12 bin İdari Hizmet sözleşmeli personel ve TRT' de 4000 Özel Hukuk Hükümlerine tabi Sözleşmeli personel bulunmaktadır. PTT'de İdari Hizmet sözleşmeli olarak çalışan personeller KPSS sınavına girerek başarılı olanlar içerisinden atanmış ve bu personeller diğer kamu personelleri gibi Memur sendikalarına üye olabilmekte, toplu sözleşme kapsamında yer almaktadırlar’’ sözlerini kaydetti.

Sözleşmeli personeller ile kadrolu çalışanların aynı iş yerinde aynı işi yaptıkları halde 399 sayılı Kanun hükmünde Kararnameye tabii personel ile aralarında temel ücretleri, iş güvenceleri, sosyal güvenlik hakları, görevde yükselme ve unvan değişikliği şartları bakımından farklar bulunduğunu söyleyen Başkan Karaca, ‘’bu durum iş barışını, kurumsal aidiyeti zedelemektedir. Yine TRT'de Özel Hukuk Hükümlerine tabi Sözleşmeli personeller de mevcut TRT personeli ile aynı işi yapmalarına karşın başta iş güvencesi olmak üzere mali ve özlük hakları konusunda birçok problemler yaşamaktadırlar. Bu minvalde ücret farklılıklarının giderilmesi, iş güvencesinin sağlanması başta olmak üzere aradaki farklılıkların ortadan kaldırılarak iş barışının tesis edilmesi için öncelikli talebimiz bu personellerinde PTT ve TRT' de ki diğer personeller gibi 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabii olarak çalışma hakkı elde edebilmeleri için gerekli düzenlenmenin yapılması gerekmektedir’’ diye konuştu.

Konuyla ilgili tüm bürokrasiye ve sosyal medya mecralarına ulaştıklarını, taleplerini bildirdiklerini ifade eden Başkan Karaca, sözleşmeli personellerin kadroya girebilmesi için mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı. Başkan Karaca ‘’konuyla ilgili PTT ve TRT yetkilileri, Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikalar Kurulu, Twitter etkinlikleri ve son olarak ta Cumhurbaşkanımıza konu arz edilmiş konunun teknik boyutu ile yapılacaklar en üst perdeden sendikamızca ifade edilmiştir. Her ne kadar PTT Kamu İktisadi Teşebbüsü kapsamında olmasa da üstendikleri misyon ve ürettikleri hizmet boyutuyla kamunun en önemli kurumları arasında yer almaktadır. Bu nedenle gerek PTT'de ki İdari Hizmet Sözleşmeli gerek ise TRT' deki Özel Hukuk hükümlerine Tabii Sözleşmeli personellerin başta kendileri, eşleri, anneleri, babaları, akrabaları, komşuları ve vatandaşlarımızın imzaladığı 100 bini aşkın imzada da talep ettikleri üzere KADRO beklentilerini içeren imzaları bugün buradan hep birlikte kargoya veriyoruz. Ayrıca bir kez daha üzerine basarak ifade ediyoruz ve diyoruz ki bu arkadaşlarımız kadroya alınana kadar haklı mücadelemize çeşitli eylemlerimizle ve kararlılıkla devam edeceğiz’’ dedi.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Alanya Belediyesi, Ramazan meydanı kapılarını açtı
Alanya

Alanya Belediyesi, Ramazan meydanı kapılarını açtı

Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel Ramazan Şenlikleri Belediye -Hizmet Binası yanındaki meydanda başladı.

Başkan Uysal, ‘Birleşmek zorundayız’
Muratpaşa

Başkan Uysal, ‘Birleşmek zorundayız’

Antalya’da Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Sinan Mahallesi’nde düzenlenen iftarda “Sıkıntıları aşabilmek için birleşmek zorundayız." dedi.

Mavi Ev’de “DemCare” projesi anlatıldı
Antalya

Mavi Ev’de “DemCare” projesi anlatıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi Mavi Ev’de alzheimerlı hasta yakınlarına, demanslı hastalar için hak temelli bir yaklaşım geliştirmeyi hedefliyor.

Antalya'da Osman Dirican, Milletvekili Aday Adaylığı başvurusunu yaptı
Antalya

Antalya'da Osman Dirican, Milletvekili Aday Adaylığı başvurusunu yaptı

Antalya'da yakından tanınan Bucaklı hemşehrimiz Osman Dirican, Antalya AK Parti Milletvekili Aday Adaylığı başvurusunu yaptı.

Antalya'dan AK Parti Milletvekili Aday Adayları listesi açıklandı
Antalya

Antalya'dan AK Parti Milletvekili Aday Adayları listesi açıklandı

Antalya'da AK Parti'nin aday adaylık başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından Antalya AK Parti Milletvekili Aday Adaylarının tam listesi yayımlandı. İşte detaylar...

Finike Devlet Hastanesi'nin hekim kadrosu güçleniyor
Finike

Finike Devlet Hastanesi'nin hekim kadrosu güçleniyor

Finike Devlet Hastanesi hizmet kalitesinde yakaladığı başarıyı daha da artırmak için son 6 ayda 12 uzman ve 12 pratisyen hekimi kadrosuna dahil etti.