• DOLAR
  $4.488,5600
 • EURO
  $0,9654
 • ALTIN
  $56.174,8900
 • BIST
  $200,6000
İYİ PARTİLİ MUSTAFA ULUBAŞ : “ÇİFTÇİLER PERİŞAN, GÜBRE KARABORSADA”

İYİ PARTİLİ MUSTAFA ULUBAŞ : “ÇİFTÇİLER PERİŞAN, GÜBRE KARABORSADA”

İYİ PARTİLİ MUSTAFA ULUBAŞ : “ÇİFTÇİLER PERİŞAN, GÜBRE KARABORSADA”

Bitkisel üretim yapan çiftçiler tarafından kullanılan gübrenin artan fiyatlar ve dolar üzerinden işlem görmesi nedeniyle karaborsaya düştüğünü belirten İYİ Parti Antalya Finike ilçe Başkanı Mustafa Ulubaş , “Gübre artık karaborsada. Fabrikalar satışları durdurdu. Fiyatlar neredeyse 10 kat yükseldi. Çiftçiler perişan.” ifadelerini kullandı.

Tarım ülkesi olan Türkiye’de, çiftçiler tarafından kullanılan gübrelerin kur fiyatlarında meydana gelen artışlar sonrasında etkilendiği belirtildi. Yükselen dolar ve farklı maliyetlerle gübre fiyatları cep yakmaya başladı. Gübre satışlarını fiyat belirsizliğinden dolayı bazı fabrikaların durduğu öğrenilirken, geçtiğimiz yıllarda 180 lira olan 50 KG gübrenin fiyatının bu yıl 420 liralardan satışta olduğu öğrenildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İYİ Parti Finike ilçe Başkanı Mustafa Ulubaş , çiftçilerin mağdur olduğunu ve üretim yapamaz hale geldiklerini savundu.

“Çiftçilerimiz tarlaya buğday yerine umut ekiyor”
“Bugün dünya çiftçiler günü. Ancan gelin görün ki ülkemizdeki çiftçilerin hiç biri halinden memnun değil. Girdi maliyetleri yüksek, ürettikleri ürünlerin haklarını tam anlamıyla alamıyorlar. Tarım ülkesi olan cennet vatanımızda ne yazik ki tarımda kullanılan çoğu ürün dolarla satışı gerçekleştiriliyor. Bunların en başında ise gübre geliyor. Gübre alışı yapmak isteyen çiftçilerimiz dolar kuru üzerinden işlem gerçekleştiriyor. Şuan doların yükselmesinden dolayı da çiftçilerimizin mağdur durumda. Fabrikalar gübre satışı gerçekleştirmiyor. 3.15 gübre 50 Kilogramı 250 TL olduğu dönemde, hasadı eken çiftçilerimiz gübre alamaz hale geldi. Çiftçilerimiz artık tarlalarına buğday yerine umut ekiyor. Siyasal iktidarın, bu vurdumduymaz tavrı, ülkemizde tarımın geleceği açısından çok sakıncalı. İktidar, bir an önce girdi maliyetlerinin düşürülmesine yönelik çalışma başlatıp, yerli üreticiyi destekleyecek düzenlemeleri hayata geçirmelidir.” diye konuştu.Ali Karataç Finike

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM