Kırkpınar’da Antalya’ya ŞOK ! Şampiyon değişiyor mu?

Doping kontrol havuzuna alınan Cengizhan Şimşek, yer bildirimi yapmadığı nedeniyle Tahkim Kurulu tarafından hak mahrumiyeti cezası aldı.

Kırkpınar’da Antalya’ya ŞOK ! Şampiyon değişiyor mu?

Geleneksel Türk yağlı güreşlerinin zirvesi Kırkpınar’dır. Her yılın haziran ayı sonu ve temmuz ayının başında pehlivanlar Edirne Er Meydanı’na çıkar ve 3 günlük mücadele başlar. Büyükler kategorisini kazanan güreşçi ‘başpehlivan’ unvanı alır.

Başpehlivan Cengiz Şimşek oldu

2022’de Kırkpınar Yağlı Güreşleri 1-3 Temmuz tarihleri arasında düzenlendi. Cengizhan Şimşek, finalde Mustafa Taş’ı mağlup ederek başpehlivan oldu ve altın kemeri kazandı.

Cengiz Şimşek 1 yıl ceza aldı

Cengizhan Şimşek’in altın kemer sevinci 6 ay sürdü. Şimşek, doping kontrolü konusunda yer bildirimi yapmadığı için 1 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli 1 yıl ceza aldı. Böylece Kırkpınar’ı cezalı olduğu dönemde kazanmış oldu.

TMOK doping kontrol havuzuna aldı

Hürriyet gazetesinin haberine göre Cengizhan Şimşek’in ceza almasına neden olay silsilesi şöyle gelişti: Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TMOK), Cengizhan Şimşek’e 6 Aralık 2019’da e-posta atarak doping kontrol havuzuna alındığını bildirdi.

Yayla evinde kaldı, bildirim yapmadı

Doping kontrol havuzuna alınan sporcuların yer bildirimi yapması gerekiyor. Cengizhan Şimşek, pandemi dönemini yayla evinde geçirdi. Evde interneti olmadığı için de gelen e-maili görmedi. Bunun sonucu 3 dönem yer bildirimi yapmadı.

Türkiye Güreş Federasyonu ceza vermedi

TMOK, 2020 yılının ekim ayına kadar bekledi. Yer bildirimi gelmeyince Cengizhan Şimşek’e ceza verilmesi için Türkiye Güreş Federasyonu’na başvurdu. 19 Ekim 2021’de kararını açıklayan Türkiye Güreş Federasyonu Disiplin Kurulu, sporcuya yer bildirimi konusunda ulaşılmadığı gerekçesiyle ceza vermedi.

TMOK, Tahkim Kurulu’na başvurdu

TMOK, Cengizhan Şimşek konusundaki kararı Tahkim Kurulu’na taşıdı. Tahkim, sporcunun evinde internet bulunmadığı için mesajı almadığına dair mücbir sebep savunmasını kabul etmedi. Cengizhan Şimşek, 9 Mart 2022’den geçerli 1 yıl hak mahrumiyeti cezası aldı.

Cengizhan Şimşek yürütmeyi durduramadı

Cengizhan Şimşek, 1 Nisan 2020’de üçüncü bir şahsın e-postasından yer bildirimi yaptığını iddia ederek Tahkim Kurulu’na itirazda bulundu. Ancak yürütmeyi durdurma kararı alamadı. Nihai sonuç Şimşek’in itirazının görüşülmesinden sonra ortaya çıkacak.

Kırkpınar’da şampiyon değişiyor

Tahkim Kurulu’nun ceza kararı gereği Cengizhan Şimşek’in 1 Ekim 2020 sonra yaptığı dereceler kabul edilmiyor ve ödüller geri alınıyor. Bu durumda Kırkpınar şampiyonu değişecek. Altın kemer Mustafa Taş’a gidecek.

Kemer Büyükşehir’de kalacak

Kemer değişikliğinin ardından şampiyonluk yine Antalya’da kalacak. Cengizhan Şimşek gibi Antalya Büyükşehir Belediyesi Asatspor adına mücadele eden Mustafa Taş, Kırkpınar’ın şampiyonu olarak tescil edilecek. Cengizhan Şimşek’in

2022’de 8 birinciliği var

24 Ocak 1996 Antalya Serik doğumlu Cengizhan Şimşek’in 2022 yılında Kırkpınar’ın yanı sıra kazandığı yağlı güreş turnuvaları şöyle: 9. Manavgat, Yapraklı, 9. Kavaklı Koca Yusuf, Alanya Gökbel, 71. Esentepe, Çardak. Tahkim Kurulu Şimşek’in itirazını kabul etmezse bütün birincilikler el değiştirecek.

2013’te de Ali Gürbüz kaybetmişti

Kırkpınar’da 2013 yılında da kemer değişikliğine gidilmişti. Turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan Ali Gürbüz, doping kullandığı gerekçesiyle altın kemeri finalde mücadele eden yine Antalyalı pehlivan İsmail Balaban’a bırakmıştı.

Korkuteli TV

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Cengizhan  Unvanın Alınması  İstifa Getirdir
Korkuteli

Cengizhan Unvanın Alınması İstifa Getirdir

Doping kontrol havuzundayken yer bildirimi yapmadığı gerekçesiyle 661’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı unvanı ve ödülleri iptal edilen başpehlivan Cengizhan Şimşek’le ilgili açıklamalarda bulundu.

Başpehlivan Mustafa Taş oldu
Antalya

Başpehlivan Mustafa Taş oldu

Kırkpınar 2022 Şampiyonu Başpehlivan Cengizhan Şimşek’in altın kemerinin ve kupasının iade edilmesine karar verildi

BAŞ PEHLİVAN ALİ GÜRBÜZ VE PEHLİVANLARI, BAŞKAN İŞLEK KARŞILADI
Korkuteli

BAŞ PEHLİVAN ALİ GÜRBÜZ VE PEHLİVANLARI, BAŞKAN İŞLEK KARŞILADI

658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşlerininin finalinde Orhan Okulu'yu mağlup ederek son Kırkpınar Başpehlivanlığını ve Altın Kemeri kazanan Korkuteli'li Ali Gürbüz, bugün Korkuteli'de alışlarla karşılandı.

Kırkpınar’da Altın Kemer Ali Gürbüz’ün oldu
Antalya

Kırkpınar’da Altın Kemer Ali Gürbüz’ün oldu

Ali Gürbüz Başkan Böcek’e verdiği sözü tuttu Kırkpınar’da Altın Kemer Ali Gürbüz’ün oldu 658. tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Antalya Büyükşehir Belediyesi adına yarışan başpehlivan Ali Gürbüz altın kemeri Antalya’ya getirdi.

Antalya Büyükşehir güreşçileri sezona damga vurdu
Antalya

Antalya Büyükşehir güreşçileri sezona damga vurdu

Antalya Büyükşehir güreşçileri sezona damga vurdu

Finike Devlet Hastanesi'nin hekim kadrosu güçleniyor
Finike

Finike Devlet Hastanesi'nin hekim kadrosu güçleniyor

Finike Devlet Hastanesi hizmet kalitesinde yakaladığı başarıyı daha da artırmak için son 6 ayda 12 uzman ve 12 pratisyen hekimi kadrosuna dahil etti.