• DOLAR
  $3.742,1600
 • EURO
  $1,4426
 • ALTIN
  $47.733,6200
 • BIST
  $302,9700
Libya’da ne oluyor: Hafter’in ‘Türk hedeflerine yönelik hava operasyonu başlayacak’ dediği Libya’da son durum ne?

Libya’da ne oluyor: Hafter’in ‘Türk hedeflerine yönelik hava operasyonu başlayacak’ dediği Libya’da son durum ne?

Libya’da ne oluyor: Hafter’in ‘Türk hedeflerine yönelik hava operasyonu başlayacak’ dediği Libya’da son durum ne?

  

28 Mayıs 2020 11:36

Ece Göksedef

2014’ten bu yana iç savaşın sürdüğü Libya’da, geçen yılın Nisan ayından bu yana Trablus’u ele geçirmeye çalışan Halife Hafter’e bağlı güçler son birkaç haftada geri çekilmeye başladı.

Bunda, Trablus hükümetine bağlı birliklere destek veren Türkiye’nin payı büyük. Hafter’e bağlı hava kuvvetleri bunun üzerine, bayram sonrası Libya’daki Türk hedeflerine yönelik büyük bir bombardıman düzenleyeceğini açıkladı.

Türk hedeflerine doğrudan saldırı düzenlenmesi durumunda, ülkede birbiriyle çatışan taraflara doğrudan ya da dolaylı destek veren ülkelerden biri ilk kez hedef haline gelmiş olur.

Hem bu riskten kaçınmak, hem de Hafter’in bir yılı aşkın sürede ilerlediği bölgelerin çoğundan birkaç hafta içinde geri çekilmiş olması; Hafter’e destek veren bazı ülkelerin “ateşkes” çağrılarına ağırlık vermesine yol açtı.

Kasım 2019’da Türkiye ile Libya arasında imzalanan askeri ve güvenlik işbirliği anlaşması kapsamında Türkiye, Trablus’ta Birleşmiş Milletler’in meşru kabul ettiği Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) hem silah hem de istihbarat ve askeri destek vermeye başladı.

Sadece Türk ordusundan güvenlik yetkilileri değil; Suriye’den de UMH’ye destek olmak üzere 5 binin üzerinde silahlı muhalif savaşçı Libya’ya gönderildi.

Yılın sonunda başkent Trablus’a çok yaklaşmış olan Hafter’in ilerlemesi, Türkiye’nin UMH’ye desteği başladıktan kısa bir süre sonra durdu. Bir süre sonra Hafter bazı küçük yerleşim birimlerini kaybetti.

Bu yıl 1 Mayıs’ta UMH, Hafter’e karşı operasyon başlattığını duyurdu. 18 Mayıs’ta Trablus çevresindeki birçok küçük yerleşim yeriyle birlikte Vatiyye Hava Üssü’nün kontrolünü de almıştı.

Operasyonlar sırasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin sağladığı Rus yapımı hava savunma sistemleri etkisiz hale getirildi ve Trablus hükümeti, bu sistemlerin görüntülerini paylaştı.

Bu kazanımlardan sonra hedefi daha da büyüterek Trablus’un güneyindeki Kasr Bin Gaşir Havalimanı’nı Hafter güçlerinden geri almak için operasyon başlatıldı. Bu hedef de gerçekleştirilirse sırada Trablus’un güneybatısındaki Tarhuna şehrinin olduğu açıklandı.

Rusya’nın pozisyonu değişiyor mu?

Trablus’un kazanımlarından “insani bir jest yaparak geri çekildiğini” duyuran Hafter’e verilen desteğin bir kısmı da olumsuz etkilendi.

Hafter’in 1 yılı aşkın süredir Trablus’u kuşatma hedefine ulaşamaması ve nihayetinde geri çekilmesi, Moskova’da soru işaretlerine yol açtı.

Son birkaç yıldır Hafter’e verdiği desteğin sonuçsuz kaldığını görmek istemeyen Kremlin, Tobruk’taki sivil meclise yöneldi.

Hafter’in bağlı olduğu Tobruk’taki Temsilciler Meclisi’nin başkanı Akile Salih İssa, Nisan ayı sonunda ülkedeki farklı grupların bir araya gelip görüşmesini ve yeni bir hükümet kurulmasını önerdi.

Bu öneriden birkaç gün sonra, Al Monitor’un haberine göre, aşiret liderleriyle yaptığı bir toplantıda “Rus siyasi danışmanlarının Libya’da olduğu artık bir sır değil, Hafter’in Trablus savaşını kazanamaması üzerine bana destek verdiler” ifadelerini kullandı. Rusların Trablus’taki Fayez el Sarrac hükümetiyle görüşerek ateşkes müzakerelerine başlamayı hedeflediğini söyledi.

Akile Salih’in bu açıklamasıyla aynı gün Hafter de bir açıklama yaparak ordunun komutanı olarak yönetimi ele aldığını açıkladı. Yetkiyi Tobruk parlamentosundan değil ordudan aldığını duyurarak Akile Salih İssa başkanlığındaki meclisin yetkilerini önemsemediğinin mesajını verdi.

28 Nisan’da bir basın toplantısında konuşan Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, hem Hafter’in açıklamasını eleştirdi hem de Sarrac hükümetinin eylemlerinin müzakere masasına oturmak için uygun olmadığını söyledi. Akile Salih’in sözlerini de ayrıca hatırlatarak kendisini desteklediklerini belirtti ve “Tüm Libyalıları konuşarak bir ortak nokta bulmaları için teşvik ediyoruz, umarım daha önceki çabalardan ders çıkarılmıştır” dedi.

‘Daha önceki çabalar’ neden sonuçsuz kalmıştı?

Ocak ayında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Lavrov Moskova’da; şehre davet edilen Sarrac ve Hafter’in masaya oturması ve ateşkes anlaşması imzalaması için çalışmıştı.

Sarrac ateşkes anlaşmasına imza atmış, Hafter ise Rusya’nın telkinlerine rağmen süre istemişti. İki günlük süre boyunca Rusya’nın dışında en büyük destekçileri olan Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’daki yetkililerle görüşen Hafter, nihayetinde anlaşmaya imza atmayacağını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, o dönem ABD Başkanı Donald Trump’a telefon ederek, Körfez’deki müttefiklerinin Hafter’i ateşkesi imzalamaya teşvik etmesi için görüşmüştü.

Ardından da mecliste yaptığı konuşmada “Ülkenin meşru yönetimine ve Libya’daki kardeşlerimize saldırılarını sürdürmesi halinde, darbeci Hafter’e hak ettiği dersi vermekten de asla geri durmayacağız” demişti.

ABD bu kez dolaylı olarak müdahil oldu

Ateşkes görüşmelerinin çökmesinin üzerinden dört buçuk ay geçti. Hafter hedeflediği ilerlemeyi sağlayamadı, Rus Dışişleri Bakanı ilk kez 28 Nisan’daki basın toplantısında Hafter’i açıkça eleştirdi.

18 Mayıs’ta Vatiyye Hava Üssü’nü ele geçiren UMH birlikleri, Rus yapımı savunma sistemlerinin görüntülerini uluslararası basına verdi. Birkaç gün sonra Hafter’e bağlı hava kuvvetlerinin başındaki Sakr Curuşi, UMH’nin bu ilerleyişinde büyük katkısı olan Türkiye’ye ait tüm hedeflerin bombalanacağını duyurdu. Türkiye de, böyle bir durumda “Hafter’e bağlı tüm unsurların meşru hedef olarak görüleceği” karşılığını verdi.HABER KAYNAK T24

https://t24.com.tr/haber/libya-da-ne-oluyor-hafter-in-turk-hed

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM