Zorunlu deprem sigortası DASK nedir ve nasıl yapılır?

DASK ile ilgili birçok soru gündeme geldi. İşte, zorunlu deprem sigortası DASK'a dair bilinmesi gerekenler...

Zorunlu deprem sigortası DASK nedir ve nasıl yapılır?

DASK NEDİR?

2000 senesinde kurulan Doğal Afet ve Sigortalar Kurumu, Türkiye'de Zorunlu Deprem Sigortası'nı edindirme, faaliyetlerinden sorumlu kurumdur.

Vatandaşlar yaşadıkları binalarda, depremden dolayı, yandın, yer kayması, tsunami gibi oluşabilecek olumsuzluklara karşı Zorunlu Deprem Sigortası ile maddi güvence sağlar.

DASK ÜCRETİ NE KADAR?

2023 yılı itibariyle betorname yapılar 3 bin 16 TL'ye diğer yapılar ise 2 bin 80 TL'ye yapılıyor.

DASK KAPSADIĞI ZARARLAR

- Depremden dolayı konutun yıkılması

- Konutun temelinin, bahçe duvarının, asansörün, merdivenin, koridorun, çatıların ve daha birçok bölümünde yaşanan hasarlar.

- Depremden dolayı meydana gelen çeşitli doğal afetlerin verdiği zararlar.

DASK ZORUNLU MU?

Deprem sigortası DASK ile sigorta acenteleri ve bankalar aracılığıyla yapılıyor. Ev ve işyeri olanların DASK poliçesi yaptırması zorunlu. Kiracıda DASK sigortası yaptırabilir. Ancak poliçesi ev sahibin üzerine düzenlenir.

DASK POLİÇE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

DASK, başka bir deyişle Zorunlu Deprem Sigortası, sigortada aracılık hizmet veren firmalar tarafından gerçekleşir. Bir sene olarak düzenlenen DASK sigorta poliçe sorgulama işlemleri e-Devlet ve DASK resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilir.

T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra Poliçe Sorgulama yazıp Doğal Afet Sigortaları Kurumu adı altında yer alan sekmeye tıklayın. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra poliçe sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

DASK poliçeniz hakkında detaylra DASK'ın resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Sistem üzerinden senden istenen bilgiler arasından seçim yaparak poliçe durumunu öğrenebilir ve yenileme dönemlerini takip edebilirsiniz. Eğer DASK poliçeniz yoksa ya da süresi dolmuş ise sorgulamak için sigortanızı yaptırmanız gerekir.

DASK POLİÇE SORGULAMA İÇİN İSTENEN BİLGİLER

DASK peliçe sorgulamasını gerçekleştirmek için:

- Evin bulunduğu il, ilçe ve mahalle

- Binanın yapı tarzı (ahşap, betonarma gibi)

- Bina yılı

- Toplam kat sayısı

- Dairenin yüz ölçümü

DASK POLİÇESİNİN OLDUĞUNU SORGULAMAK İÇİN GEREKEN BİLGİLER

- T.C. kimlik numarası ve il - ilçe bilgileri

- Vergi numarası ve il - ilçe bilgileri

- Pasaport numarası ve il - ilçe bilgileri

- Yabancı kimlik numarası ve il - ilçe bilgileri

DASK YENİLEME NASIL YAPILIR?

Sigortalının:

- Adı ve soyadı

- Adresi

- Cep telefonu

- T.C. kimlik numarası

- Vergi Kimlik Numarası

Sigortalanacak bina için:

- Açık adres

- Tapu bilgileri

- İnşa yılı

- Yapı tarzı

- Toplam kat sayısı

- Hasar durumu

- Meskeni (dairenin)

- Brüt yüzölçümü (m2)

- Kullanım şekli

DASK TÜM KREDİ VE EV DEĞERİNİ KARŞILAR MI?

DASK'ın resmi sitesinde yer alan bilgiye göre "DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar."

DASK, Teminat Kapsamı Dışındaki Durumlar için "Mali sorumluluklar ve benzeri başkaca ileri sürülebilecek diğer bütün dolaylı zararlar" ifadesi geçiyor.

Azami teminat limiti için DASK her yıl inşaat maliyetlerindeki artış durumuna göre belirlediği azami bir tutarda teminat sağlar. Verilen azami tutar 25 Kasım 2022'den itibaren bütün yapı tiplerinde 640 bin TL olduğu açıklanıyor.

Azami teminat tutarı hesaplanırken, yıkılan meskenin yeniden inşa eidlmesinin maliyetinin (arsa değeri hariç) dikkate alındığı görülürken, teminat tutarının (sigorta bedeli), azami teminat tutarını geçmemesi koşuluyla mesken büyüklüğü ve yapı tarzına göre belirlendiği bilgisi de eklenir.

Meskenin değerinin DASK'ın verdiği azami teminat tutarını aşması halinde, sigortalının isteğe bağlı olarak, aşan kısım için sigorta şirketlerinden ek teminat alabileceği ve özel sigorta şirketlerinden konut sigortasıyla yapılabileceği vurgulanıyor.

DASK 640 bin TL tazminat sağlıyor. Konut sigortanız yoksa evin değerini ya da tamını talep edemiyorsunuz.

Habertürk

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Finike Devlet Hastanesi'nin hekim kadrosu güçleniyor
Finike

Finike Devlet Hastanesi'nin hekim kadrosu güçleniyor

Finike Devlet Hastanesi hizmet kalitesinde yakaladığı başarıyı daha da artırmak için son 6 ayda 12 uzman ve 12 pratisyen hekimi kadrosuna dahil etti.

Korkuteli'de Ramazan Ayı Öncesi Son Sabah Namazı Buluşması
Korkuteli

Korkuteli'de Ramazan Ayı Öncesi Son Sabah Namazı Buluşması

Antalya Korkuteli İlçe Müftülüğü himayesinde Gençlik Koordinatörlüğü, Korkuteli Kültür Teşekkülleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katkılarıyla sabah namazı buluşması gerçekleştirildi.

Korkuteli'de yarışmada dereceye giren öğrencilere ödül
Korkuteli

Korkuteli'de yarışmada dereceye giren öğrencilere ödül

Antalya'nın Korkuteli İlçesinde Cumhuriyet Gülhizar Osman Sarıcalar Ortaokulu'nda fotoğraf yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Korkuteli'de Saadet seçim çalışmalarına iddialı başladı
Korkuteli

Korkuteli'de Saadet seçim çalışmalarına iddialı başladı

Yapmış olduğu çalışmalar ve hazırladığı raporlarla Antalya yerel gündemini belirleyen Saadet Partisi Antalya İl Başkanlığı 14 Mayıs genel seçimlerine güçlü bir liste ile hazırlanıyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Seçim Startını Korkuteli’den Verdi
Korkuteli

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Seçim Startını Korkuteli’den Verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Korkuteli'de bugün partililer ile “Dünden bugüne yol arkadaşlarımızla” programında bir araya geldi. İşte programdan fotoğraflar

Muratpaşa Kırcami’de değişim başlıyor
Muratpaşa

Muratpaşa Kırcami’de değişim başlıyor

Antalya’da 8 mahallenin tamamı, Fener ve Çağlayan mahallelerinin bir bölümünü içine alan Kırcami’de, pazartesiden itibaren değişim başlıyor